Blog
    Komentarze: 11

    Często w opisie oferty pontonu możemy zwrócić uwagę na to ze posiada on kil. Natomiast w innym pontonie kila może nie być. Co to jest kil i czy się różni ponton kilowy od pontonu bez kila wytłumaczymy dalej. 

    Co to jest Kil w pontonie?

    Przede wszystkim wyjaśnimy co to jest kil. 

    Za pomocą kila dno pontonu lub łódki jest w kształcie litery V. Taki kształt jest potrzebny żeby statek pływający miał stabilność i dobrze trzymał kurs. Ponton kilowy pod czas pływania rozcina falę i płynie pomiędzy.

    Producenci pontonów często produkują pontonu kilowe i również pontony bez kila. Skoro z kilem ponton płynie lepiej to dlaczego wszystkie pontonu nie produkować z kilem.

    co-to-jest-kil-w-pontonie

    Tak jest dlatego ze kil nie jest dobry na każde warunki. Na przykład ponton mający kil „siada” w wodę na 20-30 cm poniżej niż ponton bez kila. Jeśli wiec nie przemieszczamy się na duże odległości i nie pływamy szybko to kil w pontonie raczej będzie nie potrzebny.

    Jeśli porównamy ofertę pontonów kilowych i pontonów bez kila to zauważymy ze pontonu kilowe są droższe. 

    Wyższa cena pontony nie jest spowodowana tylko i wyłącznie kilem. Zazwyczaj w pontonach z kilem są jeszcze niektóre zalety o których odrazu się nie dowiemy.

    Na przykład porównamy ponton Kolibri KM300 oraz KM300 D (pro)


    Kolibri KM300

    Kolibri KM300 D (pro)
    Materiał:
    5-warstwa PVC – 950 g/m25-warstwa PVC – 1100 g/m2
    Kil:Nie maJest
    Podłoga:Sklejka morska ( bez belek )Sklejka morska z belkami lub aluminium
    Ochrona dna pontonu:Nie ma Jest
    Waga:do 40  kg ( z podłogą pełną )55 kg ( z podłogą)

    Jak widzimy ponton km 300d ma dużo więcej rzeczy niż tylko sam kil i dlatego jest droższy. Ceny pontonów też się różnią. Ponton Kolibri z kilem będzie droższy od pontonu bez kila średnio o 30%.

    Jeśli nawet nie brać pod uwagę pieniądze to ponton z kilem jest dużo cięższy za ponton bez kila. Co wiec robić jeśli nie wiemy czy kil się przyda.

    Czy kupować ponton z kilem?

    Dla osób którzy nie wiedza czy kil w pontonie się przyda czy nie polecamy kupić ponton bez kila. Później bez problemu kil można dokupić.

    Montaż kila w pontonie.

    Jeśli chcemy samodzielnie tuningować ponton. Zrobić w pontonie kil i żeby ponton z kilem był bardzo zbliżony do fabrycznego to oprócz kila dobrze by było zainstalować jeszcze niektóre drobiazgi:

    1. Kil do pontonu - przy zamówieniu można wybrać rozmiar kila ze względu na długość pontonu. Kil jest wyprodukowany z pcv valmex od mehler technologies. ( Pasuje do innych producentów pontonów, nie tylko Kolibri )
    2. Podłoga pełna do pontonu Kolibri. (Pod warunkiem że nie posiadamy podłogi)
    3. Komplet wzmocnień sztywnej podłogi. Te wzmocnienia pomogą podłodze pontonu nie wyginać się, kiedy rozpędzamy się do dużej prędkości pontonem z zainstalowanym kilem
    4. Listwa ochronna dla podłogi pontonu. Dzieki nim podłoga będzie odporna na otarcia.

    Zainstalować kil w pontonie nie jest trudno. Największym zadaniem będzie zrobienie otworu w podłodze ze sklejki. Otwór jest potrzebny do tego żeby można było napompować kil. Pamiętamy, ze pompujemy kil wtedy, kiedy burty pontnou już są napompowane. Pompuje się zwykle więcej niż burty pontonu. Średnio ciśnienie w komorze kila to 0.3 bar.

    Jak przerobiony ponton z kilem wygląda "w życiu"

    W dzisiejszym wpisie zdecydowaliśmy przekaszać doświadczenie jednego ze swoich klientów. Klient kupił Ponton Kolibri KM 300 z pełną podłogą rok temu. Więc dalej powieść jednego fajnego człowieka o przygodach z pontonem.

    Rok temu zdecydowałem się na zakup pontonu. Przeczytałem fora, tak jak doświadczenia nie miałem to wybrałem zestaw ze wględu na kwotę którą dysponowałem.

    Pływać w pontonie planowałem razem z małym synem oraz  z żoną i dlatego zdawałem sobie sprawę że kupować silnik mniej niż 5 ps nie ma sensu. Ale naktnąłem się na ofertę silnika zaburtowego suzuki 2.5 w cenie około 700 $ i odrazu kupiłem sobie ten silnik, czyli słabszy niż planowałem na początku. 

    Kiedy próbowałem pływać pod prąd to mocy silnika nie wystarczało. Dlatego nazbierałem pieniędzy i zmieniłem silnik na suzuki df 6. Wtedy właśnie odczułem wszystkie "zalety" pływania pontonem z płaskim dnem.

    Od razu zacząłem się zastanawiać o tym żeby zmienić ponton. Ale cena pontonu kilowego jest dużo większa. Nosiłem ponton zawsze sam, a kiedy kilowy ponton waży 2 razy tyle co ponton bez kila, to nie mógłbym taki ponton po prostu transportować.

    Wtedy w internecie natknąłem się na ofertę kila do pontonu Kolibri...

    https://bcpoland.com.pl/produkt/kil-do-pontonu/

    Po niedługim zastanowieniu się kupiłem sobie taki kil. Przyznam się że najbardziej trudności mi sprawiło wyrobienie otworu w podłodze pełnej. Otwór musiałem zrobić w celu dostępu do zaworu pompowania kila.

    Żeby podłoga nie wyginała się kupiłem jeszcze sobie wzmocnienia z aluminium.

    https://bcpoland.com.pl/produkt/komplet-wzmocnien-sztywnej-podlogi/

    W celu ochrony kila do spodu kupiłem listwę podłogową.

    https://bcpoland.com.pl/produkt/listwa-ochronna-dla-podlogi-pontonu/

    Dalej dodaję zdjęcia pontonu Kolibri KM 300 po przeróbce:


    Zespół BCPOLAND:
    Co o tym sądzisz? Jeśli zauważyłeś literówkę lub masz co powiedzieć, napisz w komentarzach.

    1. Grzegorzpisze:

      Dzień dobry, czy posiadają Państwo kil do pontonu kolibri 330. Widziałem że na stronie kolibri jest w rozmiarze 227cm, a u Państwa 222cm, z czego wynika ta różnica?

    2. Wojtekpisze:

      Proszę o szcera odpowiedź. Czy taki montaz kila w pontknie który fabrycznie wyszedł bez kila ma sens? Przecież podłoga jest docieta i przyklejona na miarę bez uwzględnieniania wypychania przez kil. Jeśli dołożymy kila naprężenia znacznie wzrosną. W wersjach kilowych chyba ten czynnik jest przewidziany i powierzchnia podłogi jest odpowiednio większą.

    3. Danielpisze:

      Witam Posiadam Kolibri KM 260 i jaka będzie cena za kil do tego modelu?

    4. Marcinpisze:

      Witam posiadam ponton kolibri km 330pp(podłoga pełna harmonijkowa)chciałbym dołożyć kil jaka jest cena kila oraz co potrzebuje dokupić do kompletu?jakieś wzmocnienia podłogi?

    5. Rafalpisze:

      Witam...mam ponton kolibry 280 pp... macie moze kil do tego typu pontonu i czy bede musial zmniejszac podloge w pontonie... jezeli tak to o ilec cm mam przyciac podloge zeby sie zmiescila...pozdrawiam

    6. marekpisze:

      Czy kil można zastosować do pontonu 330 kolibri z air matą?

    7. Zespół BCPOLANDodpowiada:

      Witam panie Marku. Niestety firma Kolibri nie przewiduje instalacje kila oraz air matę w tym samym pontonie.

    8. Mieczysławpisze:

      Witam.Kupiłem 3 tygodnie temu Kolibrii 330 PP. Proszę o odpowiedź czy mogę w niej zainstalować kil od Państwa i jakiej długości.Podłogę mam 1 częściową łączoną z 4 elementów, z płyty. Czy i jak mogę zainstalować belki aluminiowe, ponieważ przy silniku 15 KM podłoga w trakcie jazdy podnosi się i składa. Proszę o pomoc, za co zgóry dziękuję.Pozdrawiam.

    9. Zespół BCPOLANDodpowiada:

      Witam. Jeśli chodzi o kil do pontonu to można zainstałować kil przeznaczony do pontonu KM 330. https://bcpoland.com.pl/produkt/kil-do-pontonu A belki można kupić też do pontonu KM 330 https://bcpoland.com.pl/produkt/komplet-wzmocnien-sztywnej-podlogi

    10. Amadeuszpisze:

      jaka cena kila do KM-280?

    11. Zespół BCPOLANDodpowiada:

      Witam serdecznie. Cena kila do Kolibri KM 280 to 309 zł. https://bcpoland.com.pl/produkt/kil-do-pontonu

    12. Marekpisze:

      Dzień dobry, mam ponton Kormoran 300 PP z twardą podłogą, czy kil tak jak do Kolibri 300 ( 197 cm) będzie pasował do mojego pontonu ? Druga sprawa kwestia usztywnienia podłogi , czy aluminiowe wzmocnienia sztywnej podłogi sprawdzą się w moim przypadku, jaka grubość podłogi jest wymagana ? Proszę o odpowiedź.

    13. Zespół BCPOLANDodpowiada:

      Dzień dobry. Kil ma do KM300 ma długość 197cm. Jeśli po długości się zmieści w pontonie to będzie pasować bez problemu. Belki aluminiowe normalnie przeznaczone są do pontonów Kolibri ( Kilowych ). Wszystkie pontony kolibri Serii DSL oraz D mają grubość podłogi 12 mm, czyli belki aluminiowe też będą pasować.

    14. Tomasz Kostrzewapisze:

      Te zdjęcia tego “kila” to jakieś jaja? Od kiedy kil jest w podłodze? Zawsze myślałem że kil jest od strony dna i służy do poprawy sterowności ?

    15. Zespół BCPOLANDodpowiada:

      Witam. Na pierwszy rzut oka taki montaż kila może się wydawać dziwnym rozwiązaniem, ale w pontonach Kolibri taka konstrukcja jest sprawdzona od wielu lat. Kil się znajduję pomiędzy drewnianą podłogą oraz podłogą miękka z PCV. Dzięki temu ponton może wejść w ślizg, jednocześnie jest wygodny w transporcie.

    16. Matodpowiada:

      Przecież widać gołym okiem na ww zdjęciach że doposażenie pontonu niekilowego w kil nie ma najmniejszego sensu ze względu na płaska podłogę, efekt "wypchnięcia" jest zdecydowanie za mały żeby wpłynąć na właściwości nautyczne - a na pewno wpłynie na przetarcia cienkiej podłogi. Pontony bez kila mają inaczej skrojona podłogę, sam montaż kila bez cięcia i skrajania podłogi na nowo nic nie da

    17. Maciejpisze:

      Witam. Czy w zestawie jest klej i instrukcja montażu kila?

    18. Zespół BCPOLANDodpowiada:

      Witam. Klej jest w zestawie. Instrukcję montażu kila dostarczamy w formie elektronicznej .

    Co sądzisz na ten temat?

    Napisz komentarz. Twój e-mail nie będzie pokazany

    *

    Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatnośći. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. x