Niestety w Polsce ryzyko utonięcia jest dwukrotnie wyższe niż w innych krajach UE. Głównymi ofiarami głębokiej wody są ludzie którzy pływają w wodzie po spożyciu alkoholu.
Jednak niebezpieczeństwo też występuję przy pływaniu pontonem dmuchanym.
Na różnych forach aktywnie omawiają tematy które brzmią w przybliżeniu tak:
- A co robić gdy ponton przebije się na wodzie.
Jednak statystyki pokazują że główną przyczyną utonięcia nie jest uszkodzenie urządzeń pływających. Główną przyczyna jest małe doświadczenie i nie przygotowywanie się do sytuacji nadzwyczajnych.
Pontony Kolibri pod silnik które znajdują się w naszej ofercie posiadają 3 kamery. Kamery zrobione są w taki sposób, że jak jedna komora jest bez powietrza, to inne dwie trzymają ponton na wodzie. I takim pontonem bez problemu da się dopłynąć do brzegu. Pontony Kolibri KM 400 DSL oraz 450 DSL posiadają 5 kamer.
Ponton się przywrócił. Co robić?
Motorowe pontony Kolibri mają kategorię projektową która jest zdefiniowana pod łacińską literką "C". Jeśli przy pływaniu pontonem będziemy przestrzegać wszystkie miary bezpieczeństwa to wszystko będzie dobrze. Ale jeśli będzie zła pogoda, wypłyniemy w burze i ponton się przywróci.
Przede wszystkim radzimy wszystkim przed pływaniem pontonem uzbroić się w kamizelkę asekuracyjną. Ona nie da tam utonąć nawet jeśli mamy ciężkie rzeczy które będą mokre i ciężkie. Nawet jeśli się zaplątamy to i tak nie utoniemy.
Piszemy ten wpis w październiku i wiemy że ten miesiąc jest przepiękny do łowienia płoci i leszczy. Również dobrze się wybieramy w tym miesiącu na szczupaki.
Pogoda nie jest już ciepła, dlatego posiadamy stosunkowo ciężkie i ciepłe rzeczy.
Musimy wiedzieć o tym że jeśli w takim ubraniu spadniemy do wody to musimy dołożyć dużo siły żeby przetrzymać się nad wodą. A jeszcze trzeba pomyśleć nad tym żeby zabrać się z powrotem do pontonu.
Długo w wodzie też nie możemy się znajdować bo organizm może się przechłodzić.
Ofertę kamizelek asekuracyjnych od Kolibri można zobaczyć pod tym linkiem
Uchwyt do przewrócenia pontonu z wody.
Dodatkowo zabezpieczyć się nad wodą, a nawet uratować sobie życie pomoże zwykły uchwyt. Uchwyt ten możemy zrobić sobie w domu. Potrzebujemy nabyć tylko trzy komponenty
- rura
- linka
- karabinek
Jeśli zrobimy dwa otwory w rurce to możemy przesunąć linkę przez rurę i takim w taki sposób już będziemy mieli dobry uchwyt. Nie warto oszczędzać na lince.
Dalej wyciągamy line na 1.2m-1.5m w zależności od typu pontonu.
- Używając karabinek przymocujemy nasz uchwyt do linki asekuracyjnej po środku burty.
- Wyliczamy odpowiednią długość dla siebie.
- Jeśli będziemy przewracać ponton w taki sposób jak na zdjęciu poniżej to potrafimy przewrócić z wody nawet największy ponton z naszej oferty Kolibri KM 450 DSL z zamontowanym silnikiem, który waży około 100 kg.
Życzymy wszystkim dobrych połowów. A najważniejsze bezpiecznego pływania pontonami.